Inovacije

Upravljanje inovacijama Odlomak: OLL 1
Svrha online učenja je da razvijete vaše samostalno učenje. Postoji niz zadataka koje morate izvršiti prije nego krenete na sljedeći odlomak. Na ovom odlomku možete raditi svojim tempom. Očekuje se da vam treba do 3 sata za završiti ovaj odlomak. Morate dovršiti ovaj odlomak prije nego krenete na sljedeći.
Zadatak 1
Otvorite prezentaciju “Unit 3 Review” i poslušajte komentar.
Ovaj komentar sažima prethodnu jedinicu i omogućava da povežete cjeline.
Zadatak 2
Pogledajte video “Negative Innovations” zatim odgovorite na pitanja u svojoj radnoj knjizi.
Nemaju sve inovacije pozitivne rezultate. Ovaj video nam pokazuje neke od nenamjernih negativnih ishoda inovacija.
Zadatak 3
Otvorite prezentaciju “Ethics”i poslušajte komentar, zatim odgovorite na pitanja u svojoj radnoj knjizi.
Etičko ponašanje je važno za vašu vjerodostojnost. Ova prezentacija gleda etički aspekt inovativnog pitanja.
Zadatak 4
Otvorite audio zapis “Is this Ethical?” i poslušajte raspravu, zatim ogovorite na pitanja u svojoj radnoj knjizi.
Ovaj audio zapis raspravlja etiku inovacija koja se odnosi na djecu.
http://www.bbc.co.uk/programmes/p02hqbtc
Zadatak 5
Otvorite audio zapis “Risk of failure”, zatim odgovorite na pitanja u svojoj radnoj knjizi.
Neuspjeh je vrlo čest, ovaj video razmatra koji su rizici za to.
http://www.abc.net.au/radionational/programs/bydesign/design-files-the-can-opener/5582340
Zadatak 6
Pogledajte video “Risk”, zatim odgovorite na pitanja u svojoj radnoj knjizi.
Ova prezentacija detaljnije proučava rizike.
Zadatak 7
Pročitajte članak “Zaštita vase inovacije”, zatim odgovorite na pitanja u svojoj radnoj knjizi.
Zaštita vaše inovacije može biti važna i veoma teška. Ovaj članak vam omogućava da sagledate prednosti i troškove zaštite vaše inovacije.
Zaštita vaše inovacije
Ako se vaša inovacija odnosi na stvaranje vrijednosti onda vjerojatno želite tu vrijednost zakonski zaštiti. Međutim, nije za sve inovacije nužna zaštita, niti je moguće da sve inovacije budu pravno zaštićene. Postoji niz faktora koji će moći odrediti da li je vaša inovacija vrijedna zaštite ili može li biti zaštićena.
Kao što smo vidjeli, postoje različite razine inovacija: transformacijske, kategorijske, tržišne i operativne. Razina inovacije već sama po sebi određuje da li se inovaciju isplati zaštititi.
Almost all innovations in the transformational level would need to be legally protected if you wanted exclusive rights to the benefits and some fiscal reward for your innovation.
I say almost all because there are examples of transformational innovations that were never legally protected such as the World Wide Web, the basis of the internet. Furthermore, it may be difficult to legally protect transformational innovations because they may not be protectable legally. For example the Human Genome cannot be patented because it is endemic to everyone. However, processes to manipulate the Human Genome may well be protected legally.
Gotovo sve inovacije transformarcijske trebaju biti zakonski zaštićene, ako želite imati ekskluzivna prava na beneficije i nekakvu financijsku nagradu za svoju inovaciju. Kažem gotove sve, jer postoje neki primjeri transformacijskih razina koje nikada nisu bile zaštićene, kao što je „World Wide Web“, temelj Interneta. Osim toga, može biti teško pravno zaštiti transformacijsku inovaciju, jer se ona možda ne može zakonom zaštiti. Na primjer, ljudski genom se ne može patentirati jer je urođen svima. Međutim, procesi manipuliranja ljudskim genomom mogu biti zaštićeni zakonom.
Kategorijske inovacije su također među najzaštićenijima. To je zato jer su one često prilagođene transformacijske inovacije. Jedan od primjera je pametan telefon. Ekran na dodir je sada sastavni dio pametnih telefona, dok njegova inovacija postoji već dugo vremena. U videu o kreativnosti, Kirby je ispričao kako su ekrani na dodir bili rasprostranjeni mnogo prije pametnih telefona, a jedino što je Apple patentirao bilo je klizno zaključavanje i otključavanje. Samsung i Apple su u nekoliko pravnih bitki u vezi određenih inovacija.
Tržišne inovacije također je moguće zaštititi, ali je to teže ostvarivo. Mogućnosti da se zaštite tržišne inovacije uglavnom se svode na autorska prava ili prava dizajna. To je zbog toga što se inovacije u ovoj kategoriji temelje na prethodnim inovacijama i imaju tendenciju da se fokusiraju na određeni aspekt.
Operativne inovacije gotovo nikad nisu zaštićene zakonom. Ovo je obično zato jer je njihov utjecaj uglavnom lokalan. Imali smo to već priliku vidjeti kroz Case Study. On-line trgovac je upotrijebio nešto što je njegovom poslovnom okruženju bilo vrlo inovativno, dok u širem kontekstu nije bilo uopće inovativno. Priča o pekarici također može biti sličan primjer. Promjena poslovanja pekare smatra se također operativnom inovacijom.
Patenti – postoje tri vrste patenata, funkcionalni, dizajn i biljni patenti. Funkcionalni patenti su zaštićeni novi i korisni procesi, strojevi, predmeti, i kombinacije materijala. Dizajn patenti štite originalni izgled proizvoda, dok biljni patenti štite nove vrste biljaka. Kako biste nešto od toga mogli patentirati. morate dokazati da je korisno, novo, i da nije očigledno. Nitko ne može koristiti vaše inovacije bez vašeg dopuštenja.
Autorsko pravo potvrđuje intelektualno vlasništvo književnih, glazbenih i umjetničkih djela. Ovakvi se patenti mogu koristiti za istraživanje i nastavu, ali ih se možekopirati, distribuirati, izvoditi ili prikazivati bez posebne dozvole.
Prava dizajna ili žigovi su riječi, izrazi, simboli i dizajni koji se koriste za razlikovanje jednog proizvoda od drugog. Ne morate registrirati svoje pravo na dizajn, ali biste trebali.
Sve ovo postoji kako bi zaštitilo vaše ideje tako da se ne mogu koristiti bez vašeg dopuštenja i određene naknade.
Licenciranje dopušta ostalima da koriste vašu inovaciju uz posebnu licencu, drugim riječima, možete dopustiti nekome da koristi vašu inovaciju na određeno vrijeme u zamjen za financijsku naknadu. Ovo može napraviti dodatan „sloj“ zaštite, zato jer i vi i onaj koji je preuzeo licencu je želite zaštiti od ostalih. U slučaju da netko prekrši pravila vaše licence, onaj koji je otkupio licencu na određeno vrijeme bi mogao doprinijeti umanjenju troškova zaštite te licence.
Postoji jedan posljednji čimbenik koji moramo uzeti u obzir. Možda ćete baš vi imati nevjerojatnu inovaciju koja će nam svima drastično promijeniti živote. Međutim, ako nemate financijskih sredstava za zaštititi tu inovaciju vrijednost te inovacije će vam biti beznačajna. To nije tako rijetko kao što mislite, a poznata su kopiranja inovacija unatoč tome što su bile patentirane. Iako mnoge tvrtke drže strogo do etičkog ponašanja u svome poslu, to nije slučaj sa svima. Osim ako nemate novaca za tužbu, vaša inovacija je beznačajna za vas. Možete dobiti nekakvu vrstu osiguranja na patente kako biste pokrili troškove u tom procesu, ali to uglavnom ne bude dovoljno za pokriti cijeli trošak.
Zadatak 8
Kviz Vam pomaže pratiti ova učenja
Trebali biste nastaviti s čitanjem na temu u ovome poglavlju. Preporučujemo da pročitate sljedeće:
Bessant, J. & Tidd, J. (2011), Innovation and Entrepreneurship, 2nd Ed, Chichester: John Wiley and Sons, Pages 450 to 458 and 246 to255
http://www.abc.net.au/news/2015-08-16/metadata-retention-privacy-phone-will-ockenden/6694152
Također biste trebali pogledati sljedeća videa:
Na video zapisima su američki pogledi na patentiranje.
Sljedeći odlomak je Cjelina 4 OLL 2.
Uvod u modul
Dobrodošli u ovaj modul o inovativnosti. Modul je dizajniran kako bi se koristio ili individualno ili unutar učionice. U modulu je korišten ne-tehnički pristup inovacijama i u njemu je inovativnost smještena u kontekst malih svakidašnjih poduzeća. Modul objašnjava što inovativnost jest a što nije, te način na koji možete razviti svoje vještine i sposobnosti kako biste postali bolji vlasnik poduzeća. Vidjet ćete da će modul preispitati vaše razmišljanje o inovativnosti pri pripremi za započinjanje vlastitog posla ili razvijanje postojećeg.
Ovaj modul se može koristiti kao samostalni modul o inovativnosti ili kao dio programa „Student Business e-Academy“.
.
Preuzmite ovdje radne knjige prije početka modula:
Sve radne knjige trebate predati na mail: s.best@mdx.ac.uk (MDX studenti), cplata@uma.es (UMA studenti) ili lana.ugrcic@efst.hr (UNIST studenti), po završetku svih zadataka.
O autoru
Dr. Simon Best je viši predavač na Sveučilištu Middlesex s interesom za pokretanje i razvoj mikro i malih poduzeća. Simonova prva karijera je bila 15 godina kao chef; nakon čega je dvije godine radio na području istraživanja tržišta, a zatim 28 godina kao samostalni poduzetnik. Tijekom svog vremena kao poduzetnik, Simon je pokrenuo tvrtke u Australiji, Papui Novoj Gvineji, Indiji i Vijetnamu. Simon ima opsežnu mrežu kontakata po mnogim zemljama. Trenutno Simon vodi Enterprise development hub – EDH@MDX te radi kao predavač na području poduzetništva i razvoja malih poduzeća.
Za diskusiju te pitanja povezana s modulom posjetite FORUM.
Course Features
- Lectures 20
- Quizzes 11
- Duration 60 sati
- Skill level Sve razine
- Language Hrvatski
- Students 20
- Assessments Self
-
CJELINA 1. ŠTO JE INOVATIVNOST/INOVACIJA?
- Lecture 1.1 Što je inovativnost/inovacija? Odlomak: OLL 1
- Quiz 1.1 Što je inovativnost/inovacija? Brzi kviz 1
- Lecture 1.2 Što je inovativnost/inovacija? Odlomak: OLL2
- Quiz 1.2 Što je inovativnost/inovacija? Brzi kviz 2
- Lecture 1.3 Što je inovativnost/inovacija Odlomak: SDL 1
- Lecture 1.4 Što je inovativnost/inovacija? Odlomak: OLL3
- Quiz 1.3 Što je inovativnost/inovacija? Brzi kviz 3
- Lecture 1.5 Što je inovativnost/inovacija Odlomak: SDL2
-
CJELINA 2. DJELOVATI INOVATIVNO
- Lecture 2.1 Djelovati inovativno Odlomak: OLL1
- Quiz 2.1 Djelovati inovativno Brzi kviz 1
- Lecture 2.2 Djelovati inovativno Odlomak: OLL2
- Quiz 2.2 Djelovati inovativno Brzi kviz 2
- Lecture 2.3 Djelovati inovativno Odlomak: SDL 1
- Lecture 2.4 Djelovati inovativno Odlomak: OLL3
- Quiz 2.3 Djelovati inovativno Brzi kviz 3
- Lecture 2.5 Djelovati inovativno Odlomak: SDL 2
-
CJELINA 3. RAZINE INOVATIVNOSTI
- Lecture 3.1 Razine inovativnosti Odlomak: OLL 1
- Quiz 3.1 Razine inovativnosti Brzi kviz 1
- Lecture 3.2 Razine inovativnosti Odlomak: OLL 2
- Quiz 3.2 Razine inovativnosti Brzi kviz 2
- Lecture 3.3 Razine inovativnosti Odlomak: SDL 1
- Lecture 3.4 Razine inovativnosti Odlomak: OLL 3
- Quiz 3.3 Razine inovativnosti Brzi kviz 3
- Lecture 3.5 Razine inovativnosti Odlomak: SDL 2
-
RAZINA 4. UPRAVLJANJE INOVACIJAMA
- Lecture 4.1 Upravljanje inovacijama Odlomak: OLL 1
- Quiz 4.1 Upravljanje inovacijama Brzi kviz 1
- Lecture 4.2 Upravljanje inovacijama Odlomak: OLL 2
- Lecture 4.3 Upravljanje inovacijama Odlomak: SDL 1
- Lecture 4.4 Upravljanje inovacijama Odlomak: OLL 3
- Quiz 4.2 Upravljanje inovacijama Brzi kviz 3
- Lecture 4.5 Upravljanje inovacijama Odlomak: SDL 2