Poduzetničke financije
Lekcija 1: Izvori poduzetničkog financiranja
Svrha ove lekcije je razvoj vlastitog učenja. Postoji niz zadataka koje trebate ispuniti prije prelaska na idući dio. Možete proći kroz ovaj dio tempom koji vam odgovara. Očekivano vrijeme potrebno za ispunjavanje ovog dijela je do 3 sata. Ispunjavanje ovog dijela je obvezno prije prelaska na idući dio.
Zadatak 1
Otvorite i poslušajte ‘’Lekciju 1, dio 1’’
Ovaj dio daje uvod u tipične financijske potrebe start-up poduzeća i neke poteškoće s kojim se ona suočavaju.
Zadatak 2
Sada biste trebali odgovoriti na pitanja u svoju radnu knjigu.
Ovi zadaci će izgraditi vaše znanje o poduzetničkom financiranju.
Zadatak 3
Otvorite i poslušajte ‘’Lekciju 1, dio 2’’
Ovaj dio objašnjava razlike između unutarnjeg i vanjskog financiranja start-up poduzeća.
Zadatak 4
Sada biste trebali odgovoriti na pitanja u svoju radnu knjigu.
Ovi zadaci će izgraditi vaše znanje o poduzetničkom financiranju.
Zadatak 5
Otvorite i poslušajte “Lekciju 1, dio 3”.
Ovaj dio objašnjava leasing, factoring i dug poslovanja.
Zadatak 6
Sada biste trebali odgovoriti na pitanja u svoju radnu knjigu.
Ovi zadaci će izgraditi vaše znanje o poduzetničkom financiranju.
Zadatak 7
Sada biste trebali pročitati članak ‘’Kreditne kartice’’, zatim odgovoriti na pitanja u svoju radnu knjigu.
Kreditne kartice
Najčešći način financiranja malih poduzeća je korištenjem kreditne kartice. Postoje, naravno, prednosti i nedostaci ove metode, ali to je iznenađujuće laka i vrlo korisna metoda. U nekim slučajevima je i jedini način za dobivanje financijskih sredstava.
Prvi faktor za razmatranje je vaš osobni kreditni rejting. Ako je vaš kreditni rejting nizak, onda je ovo oblik financiranja koji se može dobro zatvoriti. Drugi faktor je taj da su kreditne kartice osigurane osobnim jamstvom. To znači da vaša osobna imovina pokriva bilo koji dug koji se ne može naplatiti. Zadnja stvar je da su kamatne stope znatno više za kreditnu karticu nego za kredite. Dakle, prije nego što se predate zahtjev za kredit, trebali biste vrlo pažljivo promotriti ove čimbenike.
Neke banke nude dvije vrste kreditnih kartica; osobne iskaznice i male poslovne kartice. Osobne kartice imaju tendenciju da imaju niže granice, ali veću zaštitu države, dok male poslovne kartice obično imaju veće granice, a ponekad i nagrade. Neke poslovne kreditne kartice imaju fleksibilne kamatne stope koje se povećavaju ako ne uspijete platiti.
Glavne prednosti su da je kreditna kartica može pružiti mnogo potreban tijek gotovine poduzeću, kako bi se mogao kupiti inventor ili platiti hitni računi. Također pružaju vrlo točne podatke o Vašim troškovima. Neke banke omogućuju lagan prijenos informacija na evidenciju o računu poduzeća.
Glavni nedostatak je da je kamatna stopa mnogo veća od kredita. Iako to možete izbjeći tako što ćete platiti cijelu glavnicu do isteka datuma dospijeća. Plaćanje izvan rokova također može uništiti vaš kreditni rejting, što bi se moglo odraziti na buduće zajmove I prijave kreditnih kartica. Postoji i evidencija da start-upovi koji se zadužuju putem kreditne kartice smanjuju šanse za uspjeh za 2% od svakih 1000 funti koje posjeduju.
Čak i ako ste osnovali tvrtku, možda ćete ipak morati dati garanciju za kreditnu karticu, u slučaju neplaćanja duga na vrijeme. U mnogim slučajevima to se primjenjuje i na vaše partnere.
Obično 15 dana po završetku mjeseca dobijete izjavu i ovisno o izdavatelju, možete dobiti 15 dana za plaćanje bez kamate. Ovo vam dopušta do 30 dana beskamatnog kreditiranja. Ako vaše poduzeće ima razmjerno visoke gotovinske tijekove, onda je kreditna kartica koristan način za pokrivanje troškova koje ste u mogućnosti otplatiti na dan dospijeća. Svejedno, morate nastojati platiti onoliko koliko možete, svaki put kada plaćanje dospijeva jer na taj način umanjujete plaćanje kamata.
Prije prijave trebali biste provjeriti svoj kreditni rejting i popraviti sve postojeće pogreške. Trebali biste pažljivo razraditi na koji način ćete koristiti kreditnu karticu i kako ćete otplatiti dug. Potražite karticu koja pruža nagrade, što može biti dodani bonus, posebno ako platite dug do dospijeća. Pažljivo odaberite koju vrstu kartice želite; dobivanje poslovne kartice za svakodnevne troškove i korištenje niskokamatne osobne kartice za veće troškove vam mogu predstavljati prednost.
Konačno, trebate se zaštititi od prijevara. Čuvajte sve dokumente povezane s karticom na sigurnom.
Budite vrlo oprezni kada dajete podatke o kartici, posebno telefonskim putem. Provjeravajte redovito svoje izjave, kako ne bi došlo do neovlaštenih transakcija.
Zadatak 8
Sada biste trebali pogledati ovaj online video
Ovaj video pruža informacije o izvorima financiranja.
Zadatak 9
Sada biste trebali ispuniti ovaj online upitnik
Ovaj upitnik će vam pomoći u testiranju vašeg znanja.
Trebali biste nastaviti s daljnjim čitanjem tema iz ovog dijela. Preporučujemo sljedeće:
Poglavlja 7 & 8: Deakins, D and Freel, M. (2012) Entrepreneurship and Small Firms, 6th edition, McGraw-Hill, London.
Popis korisnih poveznica:
Accounting and Finance dictionary
Popis korisnih videa:
Sljedeće poglavlje je Lekcija 2.
Uvod u modul
Dobrodošli u modul “Poduzetničke financije”.
Preuzmite ovdje radne knjige prije početka modula:
Sve radne knjige trebate predati na mail: I.Ekanem@mdx.ac.uk (MDX studenti), apenafiel@uma.es (UMA studenti), marko.cular@efst.hr (UNIST studenti), po završetku svih zadataka.
O autoru
Dr. Ignatius Ekanem je viši predavač iz “Business Management”-a te direktor programa na Middlesex sveučilištu u Londonu. Ima bogato iskustvo predavanja na preddiplomskom i postdiplomskom studiju te supervizije na doktorskom. Voditelj je programa za “BA Business Management (Innovation)” te voditelj modula “Enterprise and Small Business” i “Small Business Going Global”.
Prethodno je radio kao viši znanstveni suradnik u sveučilišnom Centru za istraživanje poduzetništva i ekonomskog razvoja (CEEDR), gdje se specijalizirao za područje gospodarskog oporavka, s posebnim naglaskom na prakse financijskog upravljanja malih tvrtki. Dok je bio u CEEDR-u, Ignatius je radio na nizu istraživačkih projekata, uključujući nekoliko studija vezanih za socijalno poduzetnišvo, etničke manjine u vlasništvu tvrtki te ruralna poduzeća. Također je radio na potražnji i ponudi financija te poslovnoj podršci tvrtkama u vlasništvu etničkih manjina, naručenih od strane British Bankers Association, Bank of England i Small Business Service.
Njegovi najnoviji projekti uključuju: ‘The impact of perceived access to finance difficulties’ naručenom od strane Small Business Service; ‘Access to Bank Finance for Scottish SMEs’ (za škotsku vladu); te procjena vladinih inicijativa za kapitalno financiranje malih i srednjih poduzeća s razvojnim potencijalom (za Odjel za gospodarstvo, inovacije i vještine).
Ignatius je objavio radove u uglednim časopisima, uključujući The British Accounting Review, International Small Business Journal, Journal of Small Business and Enterprise Development i International Journal of Consumer Studies. Napisao je dva poglavlja knjige, ri inspirativne knjige te je koautor više od 20 službenih izvješća. Ignatius je također napisao i prezentirao brojne konferencijske radove, kako u Velikoj Britaniji tako i na međunarodnoj razini, uključujući SAD, Kanadu, Australiju i Južnu Koreju.
Za diskusiju te pitanja povezana s modulom posjetite FORUM.
Course Features
- Lectures 6
- Quizzes 0
- Duration 60 sati
- Skill level Sve
- Language Hrvatski
- Students 2
- Assessments Self
-
CJELINA 1.
- Lecture 1.1 Lekcija 1: Izvori poduzetničkog financiranja
-
CJELINA 2.
- Lecture 2.1 Lekcija 2: Financiranje jaza
-
CJELINA 3.
- Lecture 3.1 Lekcija 3: Upravljanje radnim kapitalom
-
CJELINA 4.
- Lecture 4.1 Lekcija 4: Upravljanje financijama dio 1
-
CJELINA 5.
- Lecture 5.1 Lekcija 5: Upravljanje financijama dio 1
-
CJELINA 6.