Business Start-Ups (HRV)

SPORAZUM O PARTNERSTVU (PARTNERSHIP AGREEMENT)
Kako nam se sviđa način na koji se lancetalent.com bavi sporazumima o partnerstvu, ponudit ćemo vam sažetak koji se temelji na njihovim glavnim idejama.
Začetak ideje, a time i rođenje start-up-a ide u paketu s uzbuđenjem i motivacijom za pokretanjem uspješnog projekta…s ili bez poslovnog modela.
Ipak, jednom kad počnemo s poslovanjem, zaboravljamo koliko teško može biti raditi sam ili biti ostavljen sam s grupom ljudi. Zbog toga, kada počnemo raditi na ideji, trebali bismo predvidjeti komplicirane situacije i znati kako će partneri postupiti u različitim scenarijima, uvažavajući nesigurnost faze razvoja.
Što je sporazum o partnerstvu?
Tehnički gledano, sporazum o partnerstvu je privatni ugovor koji svi partneri i promotori dobrovoljno potpisuju s ciljem reguliranja, prvo njihove veze i drugo, njihovih prava i obveza tijekom projekta. Ugovor nije ozakonjen i nema nikakvih formalnih zahtjeva. Samo je potreban potpis kao znak povjerenja u sve članove projekta.
Sadržaj će varirati od jednog do drugog start-up-a. Također će se mijenjati ovisno o fazi projekta. To treba biti živi dokument kojeg je moguće revidirati koliko god puta je potrebno.
Zašto je bitan?
Eneko Knörr, osnivač Hostalia-e i u novije vrijeme, Ludei, smatraju da je sklapanje sporazuma ključno. Prema njima, to bi trebalo biti odvojeno od općenitog poslovnog plana.
“You don’t think to sign one at the start because everyone’s getting along so well. But if you don’t have everyone’s responsibilities written down, their rights and obligations, what you will do if one thing or another happens, etc., you start having arguments that turn into a serious problem for the partners and the company. Recently, when I’ve heard about startups failing, it’s been because of problems between partners and not the business itself.”
Počet ćete imati argumente koji će postati ozbiljan problem za partnere i poduzeće. U zadnje vrijeme, kada čujem da se poduzeća raspadaju, to nije radi samog poslovanja nego radi problema između partnera.”
Start-up-ovi se razvijaju u doba nezamislivog (Joshua Cooper Ramo), visoko nesigurnog okruženja gdje se bitne promjene događaju u isto vrijeme s beskrajnim neočekivanim okolnostima.
Sporazum o partnerstvu je jako bitan jer nam dopušta smanjenje neizvjesnosti, po mogućnosti unutar radne skupine, sprječavajući negativan utjecaj promjena na sudjelovanje članova u start-up-u.
Sporazum o partnerstvu možda neće biti rješenje svih problema, ali osigurava plan za budućnost i predstavlja sredstvo za reguliranje aktivnosti i rješenja u određenim situacijama.
Ukratko, bit sporazuma o partnerstvu je postaviti kućna pravila na početku igre. Najbolji način za to je pregovaranje i sklapanje ugovora koji će biti zapisani u ovom dokumentu, potpisanom od strane svih.
Kada se potpisuje?
Kao što smo spomenuli, sporazum o partnerstvu je živi dokument, pa bi trebao proizlaziti i razvijati se uz vašu ideju. Bitno je početi sa pisanjem sporazuma na početku projekta. Općenito govoreći, možemo identificirati 3 faze u kojima je sporazum o partnerstvu ključan:
Početna faza (Seed Stage)
Na početku, svrha sporazuma o partnerstvu, je regulirati osnovne aspekte kao što su početni partneri, postoci, uloge, predanost projektu, itd.
Rana faza (Early Stage)
Ovo je faza u kojoj start-up napreduje i moguće je da se pridružuju novi partneri, uključujući i investicijske partnere.
Faza rasta (Growth Stage)
Start-up obično ulazi u fazu rasta kada stvara profit, ali taj profit ne mora biti u obliku novca. Mnogi start-up-ovi počinju rasti bez definiranog poslovnog modela, ali ono što imaju je relativno konsolidirana pozicija na tržištu. U ovoj fazi start-up-ovi normalno trebaju injekciju kapitala kako bi rasli i osnažili svoju poziciju. U bilo kojoj od ovih situacija, s ili bez sporazuma o partnerstvu, pregovori će se održati. Ipak, ako postoji dokument koji je prikazuje razvoj start-up-a, pregovori će teći lakše.
Kao što smo rekli, sporazum o partnerstvu osigurava određena pravila. Poslovanje bez sporazuma o partnerstvu možemo usporediti sa šetnjom s povezom na očima. Ne možemo znati što će se dogoditi u određenim situacijama.
Ali…Što se događa ako…? O tome govori naš dio ”Let’s Do It”. Zamislit ćemo da smo u određenim situacijama i pokušati naći rješenje, sada i ovdje.
- Što će se dogoditi ako se partner povuče iz projekta?
- Što će se dogoditi ako partner započne projekt koji je sličan vašem start-up-u?
- Ako dođe do uključivanja novog partnera, kako će se raspodijeliti postoci sudjelovanja?
- Što će se dogoditi ako partner ne posvećuje dovoljno vremena projektu?
- Što će se dogoditi ako partner ne ispuni zadane ciljeve ili ne radi kako se od njega očekuje?
- Što će se dogoditi ako postoje neslaganja oko odluka?
- Što će se dogoditi ako se pojavi situacija veta?
Prilikom donošenja odluka, često dolazi do konflikata, uglavnom zato što se koriste osnovni sustavi glasovanja. Razvijte 3 modela donošenja odluka, koji će uzeti u obzir više od broja glasova.
Sporazum o partnerstvu – samoprocjena:
- Znam što je sporazum o partnerstvu
- Razumijem koliko je bitan sporazum o partnerstvu pri razvoju start-up-a
- Shvaćam koncept ”živog dokumenta”
- Istražio/la sam koncept nesigurnosti i doba nezamislivog
- Pokušao/la sam razumjeti različite faze start-up-a i važnost sporazuma o partnerstvu za svaku od njih
- Iskušao/la sam pravi sporazum o partnerstvu
- Zahvaljujući sporazumu o partnerstvu, prije vremena sam našao/la rješenja za situacije koje bi se mogle pojaviti
- Počeo/la sam s pisanjem sporazuma o partnerstvu za svoj start-up
Preporuka – Startup Community The Film
Uvod u modul
Dobrodošli u Business Startup modul.
Cilj ovog modula je razviti start-up, osigurati vam potrebne alate i poboljšati vaše vještine tako da možete primijeniti svoje ideje u razvoj poslovnog modela.
Preuzmite ovdje radne knjige prije početka modula:
Sve radne knjige trebate predati na mail: rventura@uma.es (UMA studenti), s.best@mdx.ac.uk (MDX studenti), dmiocevi@efst.hr (UNIST studenti), po završetku svih zadataka.
O autoru
Rafael Ventura Fernández, Ph.D., je dopredsjednik za Društvene inovacije i poduzetništvo na Sveučilištu u Malagi. Ventura se pridružio Sveučilištu u Malagi 1995.god. te je također bio vanjski znanstveni savjetnik na Tehničkom sveučilištu u Delftu (Nizozemska) i na Sveučilištu u Stockholmu (Švedska). Dobitnik je doktorske nagrade i Spin Off nagrade na Sveučilištu u Malagi. Ventura uči poduzetništvo, inovacije u poslovnim modelima, društveno odgovorno poslovanje, ekonomiju kulture i novih organizacijskih oblika izvedenih iz informacijske tehnologije i komunikacija. Njegova istraživanja prezentirana su i objavljena u radovima na regionalnim, nacionalnim i međunarodnim konferencijama i časopisima. Ima iskustva u upravljanju istraživačkim projektima, poslijediplomskim znanstvenim programima i edukacijskim inovacijskim projektima.
Za diskusiju te pitanja povezana s modulom posjetite FORUM.
Course Features
- Lectures 13
- Quizzes 0
- Duration 90 sati
- Skill level Sve
- Language Hrvatski
- Students 2
- Assessments Self
-
CJELINA 1. Start-up poduzetnici
- Lecture 1.1 Okruženje osobnog učenja – Lean Start-up
- Lecture 1.2 Mi <3 start-upove
- Lecture 1.3 Život na rubu
-
CJELINA 2. TEHNIKE I ALATI ZA STARTUP-OVE
- Lecture 2.1 Poslovni modeli: BUSINESS MODEL CANVAS
- Lecture 2.2 SWOT
- Lecture 2.3 PORTEROVE SNAGE
- Lecture 2.4 LEAN MODEL CANVAS
-
CJELINA 3. IZGRADNJA ZNANJA
- Lecture 3.1 DIZAJN PROIZVODA
- Lecture 3.2 DIZAJN PROCESA
- Lecture 3.3 MINIMALNO ODRŽIV PROIZVOD (MVP)
- Lecture 3.4 INVESTICIJE
- Lecture 3.5 ELEVATOR PITCH – Javni govor
- Lecture 3.6 SPORAZUM O PARTNERSTVU (PARTNERSHIP AGREEMENT)